Sala konferencyjna do pracy zespołowej. Dlaczego dobór sprzętu jest tak ważny?
Sala konferencyjna do pracy zespołowej. Dlaczego dobór sprzętu jest tak ważny?
Dowiedz się jak możesz zoptymalizować małą, średnią i dużą salę konferencyjną dzięki intuicyjnym urządzeniom do prowadzenia wideokonferencji i nie tylko.
Spotkania hybrydowe stały się normą i prawdopodobnie już tak pozostanie. Przestrzenie w których dotychczas pracowaliśmy, często nie są do tego należycie przygotowane. Jest to najwyższa pora, aby podjąć się modyfikacji sal konferencyjnych.
Prawdopodobnie pracujesz w salach konferencyjnych o różnej wielkości lub integrujesz z nimi sprzęt. Ponieważ kwestia pracy w biurze jest ciagle zmienna, hybrydowe sale konferencyjne i hybrydowe formy pracy będą się utrzymywać. Niezależnie od tego, czy jest to mała, średnia czy duża sala konferencyjna, istnieją rozwiązania sprzętowe, które można łatwo skonfigurować i wykorzystać pracy.
Niewielka sala konferencyjna
W przypadku sal konferencyjnych najważniejsza jest łączność. Z reguły do pracy na laptopie wykorzystujemy jeszcze urządzeń peryferyjnych USB 3.0, takich jak kamera, mikrofon i głośniki. Do tego typu połączeń niezbędne są koncentrator, przełącznik i przedłużacz. Nawet małe sale konferencyjne potrzebują teraz akcesoriów i głośników, aby móc korzystać z usług Zoom lub Microsoft Teams dla uczestników zdalnych/pracujących z domu.
Urządzenie takie jak przemysłowy przełącznik ATEN US3344I jest zarówno koncentratorem, jak i przełącznikiem, który pozwala nawet czterem komputerom współdzielić cztery urządzenia USB 3.2 Gen 1. Na przykład może pozostać podłączony do ukrytego i zawsze gotowego do pracy komputera w sali konferencyjnej, pozostawiając trzy porty dla laptopów. Przełącznik US3344I współpracuje z systemami konferencyjnymi, a także z ekranami dotykowymi lub prezentacyjnymi używanymi w salach konferencyjnych. Ponadto jest wyposażony w port zewnętrznego pilota zdalnego sterowania, który upraszcza ułożenie kabli.
Uzupełnieniem przełącznika/koncentratora jest przedłużacz USB 3.2 Gen 1 UE3315A, który można łatwo zastosować w tej konfiguracji. Jego długość wynosi 15 metrów, czyli więcej niż potrzeba do większości sal konferencyjnych. Pozwala to na umieszczenie urządzeń w pewnej odległości i poza zasięgiem wzroku. Kabel ten może służyć do przedłużenia koncentratora USB, systemu konferencyjnego, a nawet do przedłużenia ekranu dotykowego lub ekranu prezentacji.
Sala konferencyjna średniej wielkości
Przełącznik KVM nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy mowa o integracji z salą konferencyjną, ale właśnie to sprawia, że ten rodzaj urządzenia jest tak wszechstronny.
Przełącznik KVM, taki jak CS1824 korzysta z HDMI, USB 3.0 i RS-232 do podłączania różnych wejść i interfejsów - np. monitora dla zdalnych uczestników prowadzących wideorozmowy, głośników, współpracy w sali konferencyjnej, urządzeń audio, a nawet laptopa.
Z naszych obserwacji rynkowych wynika, że modele przełączników z serii CS18xx tzn. CS18 -24-42-44 są często poszukiwane ze względu na ich możliwości USB 3.0. Wynika to z faktu, że USB 3.0 jest standardem obecnie popularnym w salach konferencyjnych ze względu na możliwość obsługi sygnałów wideo/kamery i audio, dlatego że od czasu wybuchu pandemii coraz więcej spotkań odbywa się w trybie hybrydowym i cyfrowym. Ten przełącznik KVM doskonale nadaje się do średniej wielkości, bardziej rozbudowanych sal konferencyjnych.
W pomieszczeniach małej i średniej wielkości może znajdować się wiele urządzeń. Aby jednak móc nimi wszystkimi sterować, potrzebny jest system sterowania. Posiadanie takiego systemu oznacza, że urządzeniami w pomieszczeniu można zarządzać przez port szeregowy, IO lub Ethernet.
Produkty takie jak kontrolery systemu sterowania ATEN (VK0200 i VK0100) , z wieloma przyciskami i konfigurowalnym panelem sterowania, są gotowe do użycia i przyjazne dla użytkownika. Jest to system zarządzania oparty na sieci Ethernet, który łączy się ze wszystkimi urządzeniami w małych i średnich pomieszczeniach, a nawet w salach lekcyjnych.
Duża sala konferencyjna
Jeśli naprawdę chcesz przenieść swoje sale konferencyjne na wyższy poziom, warto rozważyć zakup przełącznika prezentacyjnego. Technologie stosowane w salach konferencyjnych często wymagają płynnego łączenia różnych interfejsów w sposób, który każdy użytkownik może łatwo opanować.
Przełącznik prezentacyjny taki jak VP1421 łączy wszystkie te różne interfejsy w jednym urządzeniu. VP1421 umożliwia rozprowadzanie różnych sygnałów za pomocą jednego kabla HDBaseT. Do sygnałów tych należą:
- wideo
- audio
- sterowanie via RS232
- zasilanie
Jeśli pracujesz w dużej sali konferencyjnej lub sali spotkań, prawdopodobnie będziesz potrzebował przedłużyć sygnał wideo i audio na pewną odległość. Kabel Ethernet Cat6 o niskim współczynniku skręcenia, taki jak 2L-2910 współpracuje z przedłużaczami wideo i KVM, umożliwiając przesyłanie sygnałów wideo i audio na duże odległości (każdy z tych przewodów ma długość 305 m). Nie ma przy tym problemów związanych z masą, wysokimi kosztami i utratą jakości obrazu, które występują w większości przewodów wideo, nawet w tradycyjnych skrętkach Cat5e.
Innym rozwiązaniem do dystrybucji sygnału AV jest kabel światłowodowy, taki jak VE7835 - aktywny kabel optyczny HDMI True 4K. W przeciwieństwie do przedłużaczy HDBaseT kable optyczne, takie jak VE7835 przesyłają tylko sygnał wideo i audio, ale mają True 4K. Pod tym względem lepiej sprawdzają się jako przedłużacze. Na przykład w dużej sali konferencyjnej lub audytorium mogą służyć do przesyłania sygnałów z matrycy wideo do projektora wideo.
Ten typ jest łatwy w instalacji. Już sama ta cecha jest czasem powodem, dla którego niektórzy integratorzy systemów wybierają przewód optyczny, taki jak VE7835.
Ulepszanie miejsc spotkań
Gdy wielu pracowników wróci do biura, sale konferencyjne znów zaczną tętnić życiem. Korzystając z powyższych trzech scenariuszy, można w stosunkowo krótkim czasie zabezpieczyć sale konferencyjne w sposób, który będzie zarówno łatwy w użyciu, jak i umożliwi lepszą współpracę.
Rozwiązania ATEN dla sal konferencyjnych
Firma ATEN specjalizuje się w elastycznych, łatwych do wdrożenia rozwiązaniach dla osobistych i hybrydowych przestrzeni konferencyjnych, od miejsc spotkań po sale konferencyjne, które stanowią odpowiedź na potrzeby rozwijającego się miejsca pracy. Należą do nich:
- przełączniki prezentacyjne z funkcjonalnością "bring-your-own-device" (BYOD), która zwiększa wydajność spotkań
- przełączniki KVM i koncentratory USB, które umożliwiają korzystanie z wejść i wyjść różnych interfejsów, w tym USB 3.0 i USB-C, zapewniając lepszą komunikację z urządzeniami
- wiodąca w branży dystrybucja sygnału pro AV dla dużych i małych sal konferencyjnych, a także digital signage
- scentralizowany, konfigurowalny system sterowania, które zapewnia uczestnikom spotkań większą kontrolę nad ich urządzeniami i przestrzenią spotkań, od oświetlenia i projektorów po rolety i wejścia HDMI.
Potrzebujesz pomocy w dobraniu rozwiązania? Skontaktuj się z nami.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki ATEN