Czy jesteś gotowy na przesyłanie HDR?
Głębsze czernie, jaśniejsza biel i rozszerzona przestrzeń kolorów HDR motywują dostawców treści telewizyjnych w sposób, w jaki nie udało się to w przypadku 4K UHD. Ale czy Ty - i Twój telewizor - jesteście na to gotowi?
Nie tak dawno temu branża wyświetlaczy wideo głośno rozpisywała się o wysokiej przejrzystości obrazu w rozdzielczości 4K, a jeszcze bardziej ekscytowano się przyszłością 8K. Jednak obecnie najgorętszym trendem w świecie telewizorów jest to, że True 4K samo w sobie otrzymuje ulepszenie pod względem kontrastu i głębi kolorów wraz z rosnącą popularnością technologii High Dynamic Range (HDR). Ale czym jest HDR i dlaczego powinieneś się na niego przygotować?
Czerń jest Nową Czernią
Kontrast jest bardzo ważny dla ludzkiego oka, ale ekrany telewizyjne i inne wyświetlacze zawsze miały problemy z czernią i szczegółami w cieniach. HDR stara się rozwiązać te problemy. Technologia ta pozwala na uzyskanie znacznie bardziej realistycznie skontrastowanych obrazów i jest ogromnym skokiem naprzód dla 4K w domu. Do tego stopnia, że wszelkie treści, które nie są HDR są obecnie określane jako SDR (Standard Dynamic Range)..
Podczas gdy wyższa rozdzielczość telewizora 4K Ultra HD zapewnia większą liczbę pikseli niż poprzednie standardy, telewizor HDR może zrobić o wiele więcej z tymi samymi pikselami. HDR jest generalnie bardziej skoncentrowany na obszarach słabo oświetlonych niż na obszarach podświetlonych, ale w przypadku telewizorów HDR oba te obszary mają znacznie większy zakres głębi. HDR uwydatnia szczegóły kolorów w obszarach słabo oświetlonych, dzięki czemu szczegóły cieni nie zostają stłumione, a jednocześnie nie zostają przycięte jasne obszary. Mówiąc jeszcze prościej, HDR sprawia, że ciemne kolory są głębsze, a jasne jaśniejsze, dzięki dodatkowym odcieniom kolorów tworzonym w postprodukcji, które optymalizują współczynnik kontrastu wyświetlacza, zwiększając jednocześnie ilość szczegółów w rozszerzonej przestrzeni kolorów. Dzięki temu obraz zyskuje zarówno zauważalną wyrazistość, jak i dodatkową żywość.
Technologia HDR sprawia, że wyświetlacze zyskują na kontraście i głębi kolorów, zapewniając znacznie szerszy zakres kolorów i kontrastu, dzięki czemu obraz jest bardziej żywy niż w przypadku SDR.
Statyczny HDR i dynamiczny HDR
Ale to nie wszystko. SDR jest w znacznym stopniu ulepszony przez HDR, ale istnieją dwa rodzaje HDR - statyczny HDR i dynamiczny HDR - i oferują one różne poziomy wizualnej poprawy. Oba standardy HDR pozwalają filmom na wykorzystanie rozszerzonego zakresu kontrastu, jasności i szczegółowości HDR, ale tylko wersja dynamiczna może udoskonalać je scena po scenie, a nawet klatka po klatce. W ten sposób dynamiczny HDR zapewnia, że każdy moment filmu jest wyświetlany w idealnym wizualnym blasku, co jest ważne z punktu widzenia możliwości przeniesienia "wizji" reżysera na ekran telewizora, gdzie drastyczne zmiany kontrastu stają się częścią procesu tworzenia i filmowania treści. W przypadku statycznego HDR, istnieje tylko jeden wygląd HDR dla treści, ponieważ statyczne metadane wymuszają kompromis, który dotyczy wszystkich scen. Niezależnie od tego, statyczny HDR to wciąż HDR i stanowi duży krok naprzód w stosunku do SDR.
Po lewej stronie widać, jak statyczny HDR stosuje te same ustawienia dla każdej klatki; po prawej natomiast widać, jak dynamiczny HDR może stosować różne poziomy kontrastu i jasności w zależności od klatki.
Formaty HDR i walka o dominację
Obecnie istnieją trzy główne formaty HDR, z różną ilością wsparcia i treści dostępnych dla każdego z nich, a także dwa kolejne formaty, które dopiero powstają.
HDR10
Najpopularniejszym formatem jest HDR10, który jest otwartym standardem stworzonym przez Consumer Technology Association (CTA) w 2015 roku. Jest to de facto standard, ponieważ jest darmowy w użyciu, dostępny wszędzie i wszystkie telewizory HDR mogą go dekodować. HDR10 został przyjęty przez większość serwisów streamingowych i jest podstawową technologią HDR dla 4K Ultra HD Blu-ray. Ponadto, Dell, LG, Samsung, Sharp, Sony i Vizio produkują telewizory i monitory z HDR10. Ale choć jest to najdalej zaawansowane pod względem dostępnych treści i produktów konsumenckich, głównym problemem tego formatu jest to, że obsługuje on tylko statyczny HDR. Nie jest też kompatybilny wstecz z SDR TV, co ogranicza jego praktyczną atrakcyjność dla nadawców.
Dolby Vision
Dolby ma swoją własną wersję HDR, zwaną Dolby Vision, i jest to krok naprzód w stosunku do HDR10, oferując dynamiczny HDR. Jest on obsługiwany przez serwisy streamingowe, takie jak Netflix i iTunes. Format ten zyskuje na popularności, odkąd telewizory Dolby Vision zostały po raz pierwszy wydane w 2017 roku. Jest to zastrzeżona technologia, i mimo, że firmy muszą płacić Dolby, aby z niej korzystać, Dolby zapewnia zasoby i narzędzia dla firm adoptujących ten standard , dzięki czemu treści Dolby Vision są zoptymalizowane na ich marce telewizora. Jeśli chodzi o treści, istnieje wsparcie od Sony, Universal, Paramount i Time Warner, między innymi.
Hybrid Log Gamma (HLG)
Innym formatem HDR jest Hybrid Log Gamma (HLG). Został on stworzony przez brytyjską BBC i japońską NHK. Podczas gdy jakość obrazu w tym formacie nie jest uważana za tak dobrą jak w przypadku innych formatów HDR, jego zaletą jest to, że jest to jedyny główny format, który jest wstecznie kompatybilny z telewizorami SDR. Dzieje się tak, ponieważ zamiast korzystać z metadanych, HLG wykorzystuje tę samą krzywą gamma, co sygnał SDR, ale następnie dodaje krzywą logarytmiczną z dodatkową jasnością na wierzchu sygnału. Fakt, że nie używa metadanych oznacza, że możliwe jest produkowanie HLG HDR przy użyciu tego samego procesu roboczego jak dla konwencjonalnej telewizji, co czyni go znacznie bardziej odpowiednim do nadawania. Jeśli chodzi o walkę o dominację, jasne jest, że posiadanie jednego formatu, który działa zarówno na starszych telewizorach, jak i nowszych, będzie korzystne dla nadawców, ponieważ większość użytkowników domowych będzie nadal oglądać treści na telewizorach bez HDR przez wiele lat. Format ten jest obsługiwany przez BBC iPlayer, DirecTV, Freeview Play i YouTube.
Ten obraz pokazuje krzywą gamma SDR i nałożoną na nią logarytmiczną krzywą HLG. Telewizor SDR zinterpretuje ten sygnał jako standardowy, ale telewizor z obsługą HLG pokaże wyższą wartość światła liniowego jako dodatkową jasność na ekranie.
HDR10+
Oprócz tych trzech formatów, kolejnym nowszym jest HDR10+. Został on ogłoszony przez Samsunga i Amazon w 2017 roku i jest otwartym standardem. Główną zaletą HDR10+ jest to, że posiada dynamiczne metadane, co oznacza, że nie ma kompromisu podczas oglądania najciemniejszych lub najjaśniejszych scen. Ponadto, HDR10+ jest wstecznie kompatybilny z urządzeniami, które korzystają z koderów HDR10. Chociaż format Samsunga jest rzekomo wolny od opłat licencyjnych, niektórzy przedstawiciele branży wyrazili swoje obawy, ale mimo to wsparcie wydaje się rosnąć. Samsung, Panasonic i 20th Century Fox są częścią sojuszu HDR10+, a treści HDR10+ są oferowane przez Amazon Video. Odtwarzacze Ultra HD Blu-ray firm Warner Bros i Panasonic również obsługują standard HDR10+.
SL-HDR1
SL-HDR1 jest kolejnym standardem HDR, który został opracowany wspólnie przez STMicroelectronics, Philips International B.V. oraz Technicolor R&D France jako zastrzeżona technologia. Jego główną zaletą jest to, że wykorzystuje zarówno statyczne, jak i dynamiczne metadane i jest w pełni kompatybilny wstecz z telewizorami i sieciami SDR, co daje mu przewagę nad nadawcami. Oznacza to, że zrekonstruowany sygnał HDR ze strumienia wideo SDR może być dostarczany przy użyciu istniejących sieci i usług dystrybucyjnych.
|
HDR10 |
HDR10+ |
Dolby Vision |
HLG |
SL-HDR1 |
Licencja |
Standard otwarty |
Wolny od opłat |
Format zastrzeżony |
Wolny od opłat |
Format zastrzeżony |
Developer |
CTA |
Samsung |
Dolby |
BBC / NHK |
ST / Phillips / Technicolor |
Główne usprawnienia w stosunku do SDR |
Rozszerza cały zakres dynamiki |
Zwiększa zakres dynamiki; uwydatnia jaśniejsze obszary |
Rozszerza cały zakres dynamiki |
||
Metadane |
Statyczne |
Dynamiczne |
N/D |
Statyczne & dynamiczne |
|
Kompatybilność wsteczna SDR |
Nie |
Tak |
Tabela porównawcza dla głównych obecnie stosowanych formatów HDR.
ATEN zapewnia wysoką jakość transmisji HDR
Podczas gdy branża jest podekscytowana treściami HDR i wyświetlaczami HDR, jak upewnić się, że treści HDR trafią na wyświetlacz HDR? Jakiej infrastruktury potrzebujesz, aby to osiągnąć? Tu właśnie wkracza ATEN.
* Seria ATEN True 4K z HDR obsługuje wszystkie popularne formaty HDR dostępne na rynku
Aby zapewnić najwyższą jakość sygnału wideo HDR, firma ATEN w pełni przetestowała serię produktów True 4K z HDR, aby mieć absolutną pewność, że wszystkie produkty obsługują przepustowość wymaganą dla treści HDR, a także wszechstronne ustawienia EDID zapewniające możliwości wyjściowe. Wszystkie produkty gwarantują także przesyłanie pełnych metadanych InfoFrame, co jest szczególnie ważne, aby w pełni wykorzystać zalety dynamicznego HDR.
Seria True 4K z HDR firmy ATEN obsługuje wszystkie popularne formaty HDR dostępne na rynku, w tym HDR10, Dolby Vision i Hybrid Log Gamma (HLG), a także zarówno statyczny, jak i dynamiczny HDR. Produkty firmy ATEN obsługują przepustowość do 18 Gb/s i standard HDCP 2.2, dzięki czemu zapewniają wydajne rozwiązania do rozszerzania, routingu i dystrybucji sygnału dla treści wideo True 4K HDR. Seria obejmuje nie tylko splitery i przełączniki, ale także przełączniki matrycowe z procesorem ściany wideo, co oznacza, że firma ATEN ma w swojej ofercie produkty do wszelkich zastosowań, w których potrzebne jest bezproblemowe dostarczanie treści HDR w najlepszej możliwej jakości do dowolnego miejsca.
Więcej informacji na temat serii ATEN True 4K z HDR znajdziesz na stronie producenta: ATEN
Wszystkie modele są dostępne do kupienia w naszym sklepie. ATENPro.pl
Przejdź do strony głównej